Yoga -våga ta ett steg till

Datum:
12/07 - 16/07 2010

Har du någonsin funderat över vad yoga egentligen är och vad den kan göra för dig?

Under denna sommarkurs får du chansen att bekanta dig med yoga (och dig själv) på ett djupare plan. Utgångspunkten för denna vecka är att undersöka vad yogan kan göra för dig i ditt dagliga liv. Hur du kan ta hjälp av den för att komma i balans både mentalt och fysiskt. Att bli en mer harmonisk person med ökad livskraft.

Vi tittar på yogans olika grenar både praktiskt och teoretiskt. Du får njuta av två härliga yogapass per dag - tidig morgon och sen eftermiddag. Där emellan har vi workshops med bland annat teknisk yoga (Asanas), meditation (Dhyana) och andningsövningar (Pranayama). Vi drar paralleller mellan Yoga och Ayurveda som är tätt förknippade med varandra. Hela tiden med syfte att ge dig verktyg som du kan ha praktisk nytta av i vardagen.

Ibland likställs yoga med en stunds träning eller stretching. För mig är det snarare en livsstil som finns där hela tiden. I varje andetag. Målet med veckan är att du också ska kunna ta hjälp av yogans styrkor i ditt dagliga liv och på så vis växa som person.

Kursen vänder sig främst till dig som har tidigare erfarenhet av yoga.

Kostnad 4000 kr för kost och logi. Läs mer under praktiskt.

Kursledare

Jörgen Johnsson
, certifierad yogalärare enligt Yoga Alliance i USA. Han är utbildad inom Yoga, Ayurveda och Vedanta av lärarna Sky och Swami Vagishananda Saraswati på Sama Yoga. Jörgen undervisar yoga på en rad olika platser, bland annat för kursdeltagarna på Fridhems folkhögskola.

 

Ja, jag vill anmäla mig till denna kurs